Науково – методична робота

Веб-платформа «Партнерський простір 15» ( https://015.org.ua/)

Результати відбору підручників 10 клас _2023

Методична розробка з предмету Перукарська справа

Звіт про проведення тижня математики та технологій

Тиждень математики і технологій

Тиждень української мови в училищі

Засідання науково – методичної комісії з професій текстильної промисловості, пошиття одягу і шкіряного взуття, художніх промислів, народних ремесел, перукарського мистецтва та поліграфії Науково-методичної ради з питань освіти Міністерства освіти і науки України

Сьогодні 12.04.2018 р у Навчально-методичному кабінеті професійно-технічної освіти у м. Києві відбулося обговорення результатів науково-методичної експертизи підручника «Кравець. Технологія виготовлення одягу» (автори:Батраченко Н. В., Заряжко І. В.);

Від Харківської області модератором цієї skipe – конференції була завідувач лабораторії професійної підготовки Науково-методичного центру професійно-технічної освіти у Харківській області Назарець Зінаїда Олексіївна, яка представила підручник та доповіла про необхідність його видання.

Автор – Батраченко Нінель Володимирівна, директор Харківського вищого професійного училища швейного виробництва та побуту презентувала підручник, який відповідає новим Державним стандартам професійно-технічної освіти, що складені на основі інтегральних професійних компетентностей.

Рецензенти:

  • Кириченко Ольга Михайлівна, Державний навчальний заклад «Харківський коледж текстилю та дизайну», кандидат педагогічних наук, доцент, викладач спеціальних дисциплін, голова циклової комісії та Рябчиков Микола Львович, доктор технічних наук, завідувач кафедри технології і дизайну Української інженерно-педагогічної академії м. Харків розповіли про необхідність видання такого підручника не тільки для учнів закладів професійної освіти, але й для студентів вишів.

Експерти: Царьова Євеліна Сергіївна, в. о. директора Державного навчального закладу «Хмельницький ліцей сфери послуг» зауважила, що наш підручник у порядку експерименту був запропонований під час дуальної форми навчання на виробництві, де зарекомендував себе як «Записна книжка кравця».

Одностайним голосуванням прийнято рішення порушити клопотання перед Міністерством освіти і науки України про видання нашого підручника.

Хід засідання науково-методичної комісії

 Звіти педагогів за І семестр 2016/2017 навчального року

Вже традиційними стали засідання методичних комісій училища з підведення підсумків роботи педагогів за І семестр. Так і цього року 3-5 січня 2017 року відбулися такі засідання, де викладачі і майстри виробничого навчання звітували про виконані заходи з плану самоосвітньої діяльності, роботи в кабінетах та майстернях, роботи з обдарованими учнями з метою участі у олімпіадах та конкурсах. Також булі організована виставка досягнень педагогів:

  • методичні розробки;
  • сценарії позакласних заходів
  • дидактичні матеріали до уроків;
  • презентації.

Нестандартні уроки – шлях до  підвищення зацікавленості професією

В рамках тижня «За здоровий спосіб життя» 23.11.2016 року в училищі був проведений урок з предмету «Санітарія та гігієна» на тему «Гігієна харчування підлітків. Раціональне харчування».

В ході уроку розглядалися такі питання:

– Гігієна харчування підлітків.

– Історична довідка ( харчування українських козаків)

– Раціональне харчування підлітків.

Учні зацікавилися пірамідою раціонального харчування, яка складається з чотирьох поверхів: вуглеводів – основа харчування, потім поступово вверх, клітковина, білки, солодощі – жири, масло, торти, тістечка, тощо.

З метою зацікавленості учнів викладеним матеріалом викладачем Червяковою Тетяною Іванівною була проведена велика підготовча робота. Всі групи перукарів та візажистів до цього уроку підготувати виставку виробів з круп, композицій з овочів та фруктів, розписали яйця – писанки. Всього учні шести груп представили 43 творчі роботи, за що отримали грамоти.

4 червня 2015 року на базі Харківського вищого професійного училища швейного виробництва та побуту Української інженерно-педагогічної академії відбулася школа передового педагогічного досвіду для педагогічних працівників професійно-технічних навчальних закладів області із професій: «Швачка», «Кравець», «Закрійник» за темою «Застосування інтерактивних методів на уроках виробничого навчання із професій легкої промисловості».

У ході проведення школи були розглянуто наступні питання:

  • застосування інтерактивних методів навчання при підготовці кваліфікованих робітників із професії «Швачка»;
  • про результати обласної контрольної роботи з предмета «Технологія виготовлення одягу».

Також під час роботи школи учасникам було запропоновано відвідати фрагмент уроку виробничого навчання (вступний інструктаж) із професії «Швачка» за темою «Обробка окремих деталей швейних вузлів та виробів. Волого-теплова обробка різних накладних кишень». У процесі вступного інструктажу майстер застосовувала мультимедійну презентацію та такі інтерактивні методи й форми: робота в парах, мозковий штурм із застосуванням карток-завдань, гра «Ромашка».

У процесі аналізу вступного інструктажу уроку виробничого навчання всі майстри виробничого навчання ПТНЗ області поділилися досвідом роботи щодо застосування інтерактивних методів навчання при підготовці кваліфікованих робітників професій легкої промисловості.

У ході школи учасники відвідали Вернісаж кращих методичних розробок педагогічних працівників училища.

ДОКЛАД скорочення

Січнева педагогічна рада училища

10.01.2014 року у Харківському вищому професійному училищі швейного виробництва та побуту УІПА відбулася педагогічна рада, в ході якої були підведені підсумки І семестру 2013/2014 навчального року та визначені завдання на ІІ семестр.
Основні питання, які розглядалися на педраді:
-збереження контингенту;
-підвищення якості навчальних досягнень учнів, робота з обдарованими учнями;
-розвиток та вдосконалення особистого потенціалу кожного педагогічного працівника;
-впровадження інноваційних технологій в навчальний процес;
-вдосконалення методики проведення виробничого навчання в майстернях;
-впровадження інтерактивних методів проведення виховних заходів, новітніх технологій становлення особистості;
-результати ЗНО 2013 року та завдання на 2014 рік

Впровадження  інноваційних технологій
педагогічним  колективом Харківського вищого професійного училища швейного виробництва та побуту УІПА (виступ на педагогічній раді 10.01.2014 року голови методичної комісії викладачів професійно-теоретичної та загально професійної підготовки ГОРБАНЬ Г.І.)

 Життя  –  вічна наука. Сьогодні воно змінюється стрімко, часом непередбачувано. У період реформування освіти роль педагога в навчально-виховному процесі має бути переосмислена кожним, і кожен має розуміти, усвідомити свою роль у житті нашої держави і житті своїх учнів, систематизувати все надбане, відкрите в щоденній копіткій праці, здійснити крок на шляху опанування таких педагогічних технологій, які б допомогли  педагогу  зробити процес навчання цікавим, різноманітним, ефективним, демократичним.
На уроках педагог має не просто дати суму знань, а сформувати життєву компетентність як самоздатність особистості до оптимальних дій, що базуються на знаннях, досвіді, цінностях, здобутих завдяки навчанню.
Основними критеріями компетентності педагога до інноваційного пошуку є:
–    професійна готовність до змін;
–    соціально-педагогічна ерудованість;
–    здатність  оперувати інформацією;
–    готовність до постійного самонавчання;
–    комунікативність та емоційна стабільність;
–    здатність до прийняття рішень й організацій;
–    відкритість.
Компетентність педагога до інноваційного пошуку  включає наступні психолого-педагогічні умови: дидактичну, організаційну, професійну.
З метою розширення та поглиблення знань з інноваційних технологій головами методичних комісій створені папки матеріалів з інноваційної діяльності. Крім того, викладачі та майстри в/н ліцею мають змогу за допомогою комп’ютерних технологій ознайомитись з матеріалами Інтернету, ОНМЦ ПТО, матеріалами, напрацьованими колективом ліцею.
Аналізуючи звіти викладачів та майстрів в/н щодо впровадження інноваційних технологів протягом І півріччя 2013/2014 н.р. виявлено, що викладачі загальноосвітніх предметів роблять акцент на застосуванні інтерактивних методів навчання.
Слід відзначити, що викладач математики Маніна В.Г. впроваджує елементи наступних інноваційних технологій: структурно-логічні технології, ігрові, діалогові, тренінгові та в перспективі викладач планує впроваджувати комп’ютерні інноваційні та інтеграційні технології.
Викладач Ларіна О.Ю.  в процесі викладання віддає перевагу роботі учнів в малих групах та парах. За допомогою інтерактивних методів викладач реалізує ідею навчання у співробітництві. Моніторинг навчальних досягнень учнів свідчить про ефективність використання зазначених методів (напр. ігри «Допоможи мені», «За і проти»).
Викладач Вірютіна Л.М. робить акцент на використанні активних методів, які підвищують ефективність навчання: мозковий штурм, мікрофон, метод «Прес», брейн-ринги, дискусії.
Викладач Вінник А.М. на уроках фізичної культури здійснює індивідуальний підхід до учнів з урахуванням їх  стану здоров’я та фізичних вад. Для учнів основної групи використовує метод змагання, учні підготовчої та спеціальної групи виконують роль суддів.
Викладач Горбань Г.І. працює за методом проектів, який потребує тривалої підготовки та конкретних кроків реалізації. Даний метод дозволяє формувати у учнів дослідницькі навички, розвиває мислення з опорою на науку.
Викладач Черв’якова Т.І. також застосовує інтерактивні методи, серед яких акцент звертається на роботу в малих групах та рольові ігри. Крім того викладач  створила фільм «Нове обладнання в швейній промисловості» після перегляду якого проводиться урок-дискусія.
Викладач Охременко Ю.С. основний напрямок при впровадженні інноваційних технологій звертає на розробку комп’ютерних презентацій з навчальних тем дисциплін комп’ютерного циклу.
Викладач  Пилипченко Л.М. віддає перевагу інформаційним проектам, які спрямовані на добір інформації для письмових екзаменаційних робіт. Крім того на уроках конструювання та моделювання застосовує ігрові проекти при розробці моделей одягу.
На уроках виробничого навчання майстри переважно використовують ігрові  елементи.
Майстер Даценко О. Г. розробила презентацію за темою «Сукня великого міста»
Майстер в/н Головчанська О.П. розробила рольову гру для захисту 2-го розряду «Я кравець-початківець», та  підготувала матеріали до гри «Сам закрійник, сам кравець».
Майстри Босенко Л.А. та Ніколаєва О.М. створили диски з демонстрацією слайдів чоловічих та жіночих стрижок, які демонструють учням на уроках в/н.
Підсумовуючи вище сказане , робимо висновок, що колектив працює над впровадженням інноваційних технологій в навчальний процес. Але головам методичних комісій слід звернути увагу на вибір кожним членом комісії конкретного напрямку педагогічних технологій:
–    проблемне навчання;
–    ігрові технології;
–    особистісно-орієнтоване навчання;
–    розвивальне навчання;
–    колективний спосіб навчання;
–    розвиток критичного мислення;
–     програмне навчання;
–    інтерактивне навчання4
–    проектні технології;
–     колективне творче навчання;
–    різнорівневе навчання.
Кожному викладачеві та майстрові в/н створити портфоліо з власного напрямку роботи в сфері інновацій.

Засідання методичних комісій

     На початку січня в Харківському вищому професійному  училищі швейного виробництва та побуту УІПА відбулися засідання методичних комісій викладачів загальноосвітньої підготовки,  професійної та загальнотехнічної  підготовки, майстрів виробничого навчання, класних керівників. На засіданнях обговорювалися питання проведення методичної декади «Сучасному уроку-сучасні педагогічні технології»,  проведення виставки педагогічних надбань «Досвід кращих – надбання кожного», впровадження сучасних виховних технологій в практику роботи педагогічних працівників.

Сучасні педагогічні технології
   
 Роздуми викладача біології

nauk_metod_rab

 

Дев’ять років – це багато чи мало?
Для людини вже досить багато, а для викладача, та ще й в Україні, на зламі світів – вік зрілості.
Справа, за яку я взялась, дуже цікава і відповідальна. Було велике бажання зустріти в ліцеї розумних, самовідданих, романтичних викладачів, які б підтримували один одного, вчились один в одного, відчували, що вони в цьому світі не самотні.
У викладача або вчителя велика місія на землі. Він навчає, надихає, наповнює сенсом життя підростаюче покоління. Робота викладача виснажлива, але радісна і цікава. Творчого учня може виховати лише творчий учитель, який сам є особистістю.
Щоб бути педагогом з великої літери треба любити те, що викладаєш, і любити тих, кому викладаєш; слід будувати свою роботу на принципах співробітництва, співтворчості, взаємоповаги, взаємної довіри, доброзичливості.
Робота в ліцеї має свої плюси і мінуси. Переступаючи поріг ліцею, учень із школяра перетворюється в ліцеїста, майбутнього робітника. Змінюється його соціальний статус, він стає членом суспільства зі своїми обов’язками. Викладач виступає представником суспільства: він задає вимоги і норми, орієнтує учня на те, як поводитися, що і як робити.
Учитель – це передусім, організатор людського спілкування засобом свого предмета.
Аналізуючи педагогічний досвід викладача, слід відповісти на питання: в якому ступені його діяльність відповідає меті та завданням навчання, а також змісту навчальної діяльності, індивідуальним і типологічним особливостям навчання.

     При оцінюванні досвіду роботи викладача я визначила такі дієслова і дії: «знає», «може», «хоче», «встигає». Якщо дієслово «знає» дозволяє оцінити професійний рівень викладача, рівень спеціальних знань з предмета, то дієслово «може» дозволяє відповісти на питання, як ці теоретичні знання застосовуються ним на практиці. При відповіді на ці і другі питання необхідно враховувати психологічні особливості викладача, оскільки педагогічна робота є найнапруженішою працею. Тож спробую дати відповіді на ці чотири питання.

Я знаю!

     Навчання в ХДПУ ім. Г. Сковороди дало ґрунтовні знання за моїм фахом, базові знання з педагогіки, психології, методики викладання. Але на практиці виявляється, що цього недостатньо, оскільки одна справа знати, а інша – вміти – вміти донести свої знання до інших. Яким чином вирішити ці питання? Шляхом самоосвіти, ретельної підготовки до кожного уроку, самоаналізу, самооцінки своєї діяльності, методичної роботи, спрямованої на удосконалення педагогічної майстерності. Виходячи з методичної мети ліцею я визначила пріоритетний напрям роботи – інтерактивні технології. Моя індивідуальна методична тема «Активізація навчальних можливостей учня шляхом застосування інтерактивних технологій». Моє кредо є навчання в співробітництві. Це співнавчання, взаємонавчання, де й учень і вчитель є рівноправними суб’єктами навчального процесу, розуміють, що вони роблять, рефлектують з приводу того, що вони знають, уміють і здійснюють. Досвід моєї роботи свідчить, що разом вчитися не тільки легко і цікаво, а також ефективно.
Тож завдяки методичній роботі сьогодні я знаю ефективні методи стимулювання навчально-пізнавальної діяльності учнів, інтерактивні методи, знаю як організувати роботу з обдарованими учнями і тими, хто не встигає, вишукую шляхи підвищення якості знань учнів. Яким же чином я втілюю свої знання на практиці?

Я вмію!

     Біологія як навчальний предмет має великі можливості для формування світогляду учнів, прищеплення їм гуманного ставлення до природи, суспільства, вироблення в них загальнолюдських духовних цінностей, естетичного смаку, правових і моральних переконань, доведення знань до рівня широких узагальнень, вироблення власної позиції, свого ставлення до реального світу.
Працюючи в ліцеї, я зустрілася з тим, що в учнів, які приходять після школи вже сформувалося певне ставлення до предмета. Як правило, у багатьох з них біологія викликає поглиблений інтерес, проте є такі учні, яким предмет вважається не цікавим (в силу різних причин). Тож, в першому випадку переді мною стоїть задача підтримати наявний певний інтерес, стимулювати учнів до подальшого пізнання, а в другому – зацікавити.
Робота повинна націлюватися на те, щоб урок викликав інтерес в учнів, щоб вони одержали фундаментальні знання і зуміли ці знання використати у своєму житті. Зацікавити учнів можна різноманітними прийомами: поставити привабливу мету, здивувати. Одним із дієвих шляхів зацікавлення учнів є використання навчально-рольових ігор. Наприклад, у вигляді рольової гри я проводжу урок за темою «Фотосинтез». Учням я пропоную обрати роль одного з «учасників фотосинтезу» (хлоропласту чи інших органоїдів клітини, енергії світла, кисню, вуглекислого газу). Одну із ролей беру на себе. Театралізована дія відбувається у центрі класу, всі разом відтворюють процес фотосинтезу. Такий урок проходить жваво, цікаво, дає можливість задіяти всіх учнів, налагодити взаємовідносини серед учнів, сприяє розвитку творчих здібностей.

      Процес творчої діяльності породжує у викладача почуття, пов’язані з розумінням того, яку благородну справу він здійснює. Від успіхів своїх учнів я відчуваю радість, впевненість у собі. Великий вплив на виявлення творчої ініціативи здійснюють обдаровані учні. Для зацікавлення та заохочення учнів час від часу (по закінченні вивченої теми або перед святами) проводжу урок-подарунок. Цей урок проводжу або за темою програми, або за темою, запропонованою учнями з урахуванням їх інтересів. Під час таких уроків використовую різноманітні прийоми педагогічної техніки: тренінги, аукціони, вікторини, заочні подорожі. На заняттях предметного гуртка ми заздалегідь готуємо символічні подарунки, які вручаємо переможцям.

     Основним завданням викладача сьогодні є розвиток творчого потенціалу учня, оскільки учень для вчителя не «чаша, яку треба наповнити, а факел, який необхідно запалити». Вогонь горітиме, якщо навчити дитину мислити, робити висновки, розв’язувати проблеми, спираючись на власний досвід. Для цього я пропоную учням:

1. Відповісти на проблемні питання. Наприклад: віруси – друзі чи вороги? (це питання не має однозначної відповіді), учні мають висловити свою точку зору, навести аргументи «за» і «проти». Пошук відповіді на питання можна провести із застосуванням інтерактивного методу «займи позицію».
2. Біологічні задачі:

  • розрахункові завдання (за темами «Єдність хімічного складу організмів», «Основи генетики», «Екологічний аспект еволюційного вчення»). Ці задачі дозволяють здійснити інтеграцію біології з іншими предметами, наприклад математикою (вміння проводити обчислення, складати пропорції), хімією (складати рівняння реакцій);
  • задачі екологічного спрямування.

3. Провести дослідження, моніторинг з теми «Людина і довкілля».
4. Скласти кросворди за вивченими поняттями, наприклад з теми «Структурно-функціональна організація клітини», «Розмноження», «Еволюційне вчення»
5. Скласти узагальнюючі схеми, опорні конспекти, приклади моделюваннявивчених тем
6. Підготувати доповіді, реферати
7. Написати віршований твір, казку. Наприклад «В гостях у природи», «В одному царстві….», «Жила-була клітина…»
8. Провести статистичне опитування у класі «Що ми знаємо про….». Результати подати у вигляді таблиці, діаграми, графіків.
9. Продовжити або корегувати текст (вставити пропущені слова), виходячи з власних знань та фантазії (наприклад за темою «Теорія походження життя» учні висувають свої версії)
10. Художньо зобразити вивчену тему, наприклад «Антропогенний вплив на оточуюче середовище»

     Хочу зазначити, що ці завдання є універсальними, тобто їх можна застосовувати до будь-якої теми програми. Завдання пропоную учням в залежності від їх нахилів, здібностей (малювати, складати вірші) та з урахуванням професії, яку опановують учні. Наприклад учням, які навчаються за професією «Оператор комп’ютерного набору, касир торговельного залу» – частіше пропоную скласти графіки, таблиці, діаграми, алгоритми, знайти інформацію в Інтернеті, «Перукар (перукар-модельєр), візажист, манікюрниця», «Швачка» – завдання пов’язані з розвитком навичок малювання, кольоротехніки (малюнки-розмальовки), моделювання ситуацій.

Номінації малюнків, скачать

 Я хочу!

     На своїх уроках прагну створити атмосферу співпраці, обміну думками. Реалізую це через побудову роботи в малих групах, проведення уроків-конференцій, круглих столів.
Прагну надати професійне спрямування своїм урокам. Я визначила теми в програмі, які найбільше придатні для цього. Наприклад, коли ми розглядаємо тему «Вітаміни, їх роль в організмі», то акцентуємо увагу на тому, як впливають вітаміни на стан волосся, шкіри, нігтів («Перукар (перукар-модельєр), візажист, манікюрниця»), зір, самопочуття, працездатність (Швачка». «Оператор комп’ютерного набору, касир торговельного залу»). На своїх уроках хочу допомогти учневі розкритися, повірити в себе, розвинути його творчу активність, комунікативні здібності, життєві компетенції.

Що я встигаю?

     Що встигає викладач, що йому вдається, наскільки ефективна його методика викладання – про це свідчать навчальні досягнення учнів. Для контролю знань я використовую:

  • тести-тренажери (на уроках засвоєння знань)
  • біологічні диктанти ( для перевірки знань учнями термінології) ;
  • бліц – опитування; бліц-тести;
  • райтинг (прийом, при якому оцінку ставить і викладач, і учень. Це примушує учня регулярно оцінювати свою працю та створити предметний діалог викладач-учень.)

     Здійснюючи моніторинг навчальних досягнень учнів, складаю учнівський рейтинг в кожній групі, результати якого представлені в кабінеті на «мобільному планшеті» . Особистий рейтинг не залишає байдужим жодного учня. Також це дозволяє мені вчасно відреагувати на зміни успішності учня та внести корективи у свою діяльність.
Застосування вищезазначених методів і прийомів дозволило зацікавити учнів предметом, підвищити пізнавальну активність, навчити самостійно аналізувати і розкривати суть біологічних явищ, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, критично мислити.
Використання індивідуальних завдань з урахуванням учнівських нахилів, інтересів, професій дозволило створити простір для самореалізації обдарованих, або підвищити самооцінку «слабких» учнів.
Впровадження інтерактивних технологій дозволило мені реалізувати ідею навчання у співробітництві. Завдяки чому була подолана пасивність учнів, вони набули навичок співпраці, колективного пошуку рішень, беруть активну участь у навчанні та передачі своїх знань іншим. Таким чином досягається мета інтерактивного навчання : «Те, що я чую, я забуваю. Те, що я бачу й чую, я трохи пам’ятаю. Те, що я чую, бачу й обговорюю, я починаю розуміти. Коли я чую, бачу, обговорюю й роблю, я набуваю знань і навичок. Коли я передаю знання іншим, я стаю майстром.»
Закінчуючи опис досвіду, хочу зауважити, що викладач – це творча особистість, яка знаходиться в постійному пошуку найдієвіших, ефективніших форм і методів викладання. Тож, на даному етапі, я вважаю, буде доречним поставити багато крапок……

Розробка уроку, скачати архив